این مطلب 4,765 نفر بازدید کننده داشته است

گلوتامین چیست و مصرف آن چگونه است

گلوتامین چیست : یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد که در پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می شود. غلظت گلوتامین خون در یک فرد سالم  ۳ تا ۴ برابر سایر اسیدهای آمینه می باشد.حدوداً ۶۰%  اسید آمینه درون سلولی را تشکیل می دهد.

حدوداً ۹ گرم در روز از عضلات به داخل خون ترشح می شود. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی و یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، فراوان‌ترین اسید آمینه آزاد می‌باشد.

Glutamine-500g-Facts

تاثیر گلوتامین در ورزشکاران : گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتیین در عضلات اسکلتی شده که منجر به رشد عضلات می‌گردد. رشد عضلات منجر به افزایش توان میوفیبرها برای انقباض می‌شود. این اسید آمینه توسط بسیاری از ورزشکاران وزنه‌برداری، بدن‌سازی و ورزش‌های استقامتی استفاده می‌گردد و برای حفظ عضلات ضروری است زیرا از پدیده کاتوبولیسم (عضله سوزی) جلوگیری می نماید ، گلوتامین باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌گردد.

نقش های احتمالی گلوتامین : تقویت حافظه، افزایش حجم و آب عضلات و مفاصل،جلوگیری از تخریب بافت عضلانی و ترمیم بافت عضلانی،انتقال نیتروژن بین ارگان ها،حفظ تعادل اسید و باز؛ افزایش ترشح هورمون رشد،منبع انرژِ سلول های مخاطی روده؛منبع انرژی سلول های سیتسم ایمنی،تنظیم سنتز و تجزیه پروتئین.

مقدار و طریقه مصرف گلوتامین : مقدار مصرف گلوتامین ۵ تا ۱۰ گرم در روز میباشد که در یک الی یک و نیم لیوان آب (و یا آبمیوه) مخلوط شده و بعد از تمرین (نهایتا تا ۲ ساعت بعد از تمرین) مصرف گردد.

محقق و نویسنده : امیدرضا قهرمانزاده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*